انتشار
1397/07/22

برنامه ریزی برای غیر منتظره

برنامه ریزی بحران معمول بر شوک های احتمالی خاص تمرکز دارد. اما چگونه برای یک تهدید غیرمنتظره پیش بینی نشده آماده میشوید...

برنامه ریزی بحران معمول بر شوک های احتمالی خاص تمرکز دارد. اما چگونه برای یک تهدید غیرمنتظره پیش بینی نشده آماده میشوید - چیزی که از هیچ کجا بیرون نمی آید، بدون هیچ قاعده ای برای پیگیری؟

 

اگر شما یک رهبر دولتی یا کسب و کار هستید، احتمالا وقت زیادی را صرف تلاش برای پیش بینی تهدیدها و آماده شدن برای آنها خواهید کرد. (در نظرسنجی PwC 2018 مدیران ارشد مدیریت بحران ، 73 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که آنها انتظار می رود حداقل یک بحران در سه سال آینده تحت تاثیر قرار بگیرند.) شما می دانید که سر و کار کردن با بحران مشکل و گران تر از تلاش است برای رفع آسیب بعد از واقعیت. با این حال برای تمام وقت و پول صرف شده برای جلوگیری از بحران، شرکت ها و جوامع هنوز هم به طور مرتب رخ می دهد که حوادث وحشتناکی است که به نحوی از میان این ترک ها شکسته می شود.

 

برای مثال، عوامل فاجعه ای که بر آمادگی برای دو فاجعه شناخته شده و نسبتا اخیر تاثیر گذاشت را در نظر بگیرید:

• هنگامی که طوفان ماریا، قوی ترین طوفان در نزدیکی پورتوریکو در حدود یک قرن فرود آمد، در 20 سپتامبر 2017 به زمین افتاد، شناخته شده بود که نجات و بازیابی دشوار است. اما شرایط آمار ناگوار فصل طوفان بحران را تشدید کرد . در ماه گذشته، طوفان هاروی تگزاس و لوئیزیانا را لرزاند و ایرما فلوریدا را ویران کرد. این سازمان های نجات و بازیابی چپ بیش از حد و خسته شده اند . تلاش های امدادرسانی، کارکنان، منابع، مشاغل خصوصی و توجه اداری را که در غیر این صورت ممکن است داشته باشند، فاقد آن بودند.

• قتل عام در ماه اکتبر 1، 2017 در لاس وگاس، اقدامات امنیتی متعارف برای کنسرت های بزرگ در فضای باز را رفع کرد. هیچ کس برای سناریویی برنامه ریزی نمی کند که در آن یک تیرانداز مسلح مسلح از پنجره ی یک هتل بلندپایه مجاور شلیک کند. در نتیجه بیش از 900 تلفات، از جمله 58 کشته و 422 تن دیگر زخمی شده اند. این مرگبار ترین انفجار دسته جمعی توسط یک فرد در تاریخ آمریکا بود.

 

در نهایت، منطق علمی یک بحران - چگونه یک رخداد منجر به یکی دیگر، و سپس دیگری - اغلب روشن است. این بدان معنا نیست که می توان آن را به راحتی پیش بینی کرد، به غیر از پیشگیری. ترکیبی از عوامل در بازی به این رویداد یک سطح بالایی از نامتقارن می دهد : احتمالا به احتمال زیاد این رویداد در مقایسه با هزینه های بالا برای آماده شدن برای چنین رویدادی و هزینه های هنگفت و تخریب در صورت وقوع آن. ( تهدید نامتقارن نظامی که اشاره به حملات گروه های کوچک در کشورهای بزرگ است، تنها نوعی از رویدادهای نامتقارن است که در این مقاله شرح داده شده است.)

اغلب فاجعه ها دارای جنبه نامتقارن هستند. تخریب به ندرت اتفاق می افتد که مردم فکر می کنند آن را انجام می دهد: امکان پیگیری تمام عوامل یا پیش بینی نحوه ترکیب آنها وجود ندارد. برای مثال، با استفاده از آتش سوزی های مخرب، عوامل مانند سرعت باد، مواد زیر گلدان و دمای شبانه به نحوی که فیزیکدانان به طور کامل درک نمی کنند، تعامل می کنند و موجب پیش بینی غیر قابل پیش بینی می شود . در دیگر بلایای طبیعی، مسیرهای فرار را می توان ناگهان مسدود کرد - همانطور که در فوران آتشفشان Kilauea در هاوایی در ماه مه 2018 بود. حتی در تهدید های عمدا تهدید شده، مانند برخی از حملات سایبری اوایل سال 2018، شگفتی وجود دارد. میلیون ها روتر Wi-Fi خانگی در ایالات متحده و اروپا هدف قرار گرفتند، حرکتی که به طور گسترده پیش بینی نشده بود.

این غیر منتظره حتی در مورد بحران های ژئوپولتیک عمده، از جمله جنگ، صادق است. برای مثال، از اواخر سال 2018، بسیاری از شرکت های بزرگ بدون شک برنامه های احتمالی برای جنگ در شبه جزیره کره یا جنگ تجاری باز بین چین و ایالات متحده را دارند. آنها می دانند که این رویدادها بعید به نظر می رسند اما بعید به نظر می رسند، اما اگر چنین اتفاقی رخ دهد، می توانند تاثیرات جهانی بر روی مقیاس نداشته باشند که از دهه 1940 دیده نشود - خرابی هزاران دلار تجارت، بستن خطوط دریایی، تلفات عظیم و جابجایی میلیون ها نفر.

متأسفانه، بیشتر برنامه ریزی های احتمالی بر روی سیگنال های شناخته شده ای از تعارض در حال انتظار مطرح می شود: فروپاشی در دیپلماسی، جنبش تودهای نیروها، استقرار نیروی دریایی و غیره. همه اینها شامل زمانهای قابل توجهی است. برنامه ها بر اساس داشتن زمان برای آماده سازی هستند. اما یک جنگ واقعی، در شبه جزیره کره و یا در هر جای دیگر، می تواند به طور تصادفی و به طور ناگهانی، با یک عامل کوچک، در یک روش نامتقارن منجر شود. کسب و کارهای جهانی، با زنجیره ارزش های چندملیتی بین المللی، ممکن است در میان کسانی باشند که ابتدا تحت تاثیر هر گونه زلزله قرار گرفته اند.

تهدید اکوسیستم و متا آماده سازی
حوادث غواصی سیاه، شگفتی، نقاط کور و یا تهدید نامتقارن را به آنها بگویید. چالش برای سازمان ها یافتن راه استراتژیک برای رفع این خطرات غالبا کشنده و همیشه غیر قابل پیش بینی بدون «جوشیدن اقیانوس» با تجزیه و تحلیل های چندگانه است، صرف پول خود را در تلاش برای جلوگیری از انواع مختلف بحران های بالقوه، یا داشتن بخش های مختلف، توابع پیشگیری 

حتی اگر زمان دقیق، مکان، شکل و اثرات این رویدادها را نمی توان پیش بینی کرد، چنین رویدادهایی می تواند بهتر باشد. این نیاز به یک تغییر ذهنی بنیادی از تمرکز بر روی مبارزه با تهدیدات خاص به یک رویکرد تهدید-آگنوستیک. هنگامی که شما این رویکرد را می گیرید، تمرکز خود را بر آنچه ممکن است متا آمادگی نامیده می شود : آماده سازی توانایی ذاتی خود برای رسیدگی به انواع بحران هایی که ظهور می کند. شما توانایی قضاوت در مورد یک بحران نابهنگام را توسعه می دهید؛ برای پاسخ سریع و موثر به آن؛ برای دریافت و ارسال اطلاعات مهم در سرعت ارتباط تجاری؛ و هر لحظه ای که لازم است اقدامات لازم را انجام دهد - با انعطاف پذیری و نوع حافظه سازمانی عضلانی که از تمرین های متعدد می آید.

به طور خلاصه، شما توانایی های خود را برای مدیریت هرج و مرج که منجر به هرگونه تحول بزرگ در مقیاس می شود، ایجاد می کنید.

حداقل چهار طبقه گسترده از تهدیدات نامتقارن وجود دارد:

زیرساخت های محافظت نشده
تکنولوژی آسیب پذیر
فاجعه های نامعتبر
حملات ژئوپولیتیک نوآورانه
هر یک از این اکوسیستم های خطرناک دارای شیوه ای شگفت انگیز از مردم است. هر کدام از آنها می توانند از طریق ترکیبی از عوامل ایجاد شده برای ایجاد یک فاجعه ناگهانی مانند نوعی گردباد به کار روند. بهترین موقعیت این است که پویایی آنها را تشخیص دهیم، و سپس از ویژگی های از دست رفته شرکت شما و مسیر بحرانی برای بستن این شکاف نگاه کنید.

1. زیرساخت های محافظت نشده یک فاجعه طبیعی، یک حمله تروریستی یا به سادگی یک زوال طولانی مدت می تواند عملیات مداوم و کارایی زیرساخت های وسیع را که شامل سیستم های عمومی برای حمل و نقل و قدرت و یا سیستم های خصوصی مانند بنادر تجاری و مبادلات مالی است، کاهش دهد. همچنین بسیاری از اقدامات و مقررات قانونی برای محافظت از این زیرساخت ها در معرض آسیب پذیری قرار می گیرند. این سیستم ها، بر مبنای جامعه بستگی دارد، به چنین ترکیب پیچیده ای از عوامل که سازمان ها و دولت ها برای شناسایی آنها تلاش می کنند آسیب پذیر است. با توجه به منابع محدود، کسب و کارها را آماده کرده و دولت ها را برای خطراتی که می بینند تنظیم می کنند. اما اینها اغلب کسانی نیستند که تمرکز داشته باشند.

شرط یک ملت را در نظر بگیرید: شبکه برق ایالات متحده - یک شرکت بسیار پیچیده و بسیار متمرکز است که آسیب پذیر است. بیش از 3300 تاسیسات از طریق 200،000 مایل خطوط انتقال ولتاژ بالا از گاز طبیعی، زغالسنگ، هسته ای، برق آبی و دیگر نیروگاه ها تامین می کنند؛ بیش از 5 میلیون مایل خطوط توزیع برق به صدها میلیون خانه و کسب و کار در ایالات متحده می رسد. تجزیه ساختاری یا یک حمله هماهنگ - که طبق گفته وزارت امنیت ملی آمریکا، بازیگران سایبری روسیه ممکن است برای انجام آن مقدمات داشته باشند، می توانند باعث تلفات برق در بخش های بزرگ ایالات متحده از ساعت ها و هفته ها شوند. در پورتوریکو، طوفان ماریا ساکنان بدون قدرت تا 10 ماه را ترک کردند. قطع برق مرتبط با هوا، همراه با زیرساخت های پیری

علاوه بر هزینههای قابل توجه مستقیم اقتصادی، یک شکست بزرگ در شبکه، آسیب میتواند به سایر گرههای حیاتی زیرساخت منطقه تبدیل شود. بدون دسترسی آسان به برق، تقریبا همه چیز به زودی یا بعد از آن مختل خواهد شد: بانکداری، اینترنت، بازار سهام، تامین آب، تامین مواد غذایی، فاضلاب، جاده ها، بیمارستان ها، عملیات نظامی، سوخت و کنترل ترافیک هوایی.

برای مثال، زلزله فاجعه بار که در ژانویه 2010 در هائیتی رخ داد، به جاده ها و ساختمان های ضروری برای فرار و نجات، از جمله سالن شهر پورتو پرنس، کاخ ریاست جمهوری، ساختمان مجلس ملی و دفتر مرکزی سازمان ملل متحد ماموریت در هائیتی این همچنین باعث تخریب یا شدید شدن تقریبا تمام زیرساخت های حیاتی - از جمله تلفن و سایر سیستم های ارتباطی، بیمارستان ها و سایر امکانات پزشکی، و فرودگاه ها و بندرگاه ها - برای واکنش و بازیابی ضروری است. و چون زمین لرزه در طول روز بعد از ظهر، زمانی که دفاتر تجاری، دولتی و سازمان های غیر دولتی باز شد، بسیاری از مدیران حرفه ای بحران حرفه ای کشته شدند. این عوامل که پیش بینی نشده بود، اثرات زلزله را به شدت تقویت کرد .

2. فناوری آسیب پذیر وابستگی جامعه به اینترنت (و به طور فزاینده ای در دستگاه های متصل شده در اینترنت چیزها) باعث می شود تا تهدیدات نامتقارن بسیار آسیب پذیر باشد. به طور متناقض، اینترنت خود را از تلاش برای جلوگیری از تهدید نامتقارن تکامل یافته است. اینترنت اصلی که ARPANET نامیده می شود، پس از آژانس پروژه های پیشرفته تحقیقات وزارت دفاع آمریکا (ARPA) تلاش برای کنترل بحرانی فن آوری ارتباطات را در معرض حمله هسته ای، از طریق مفهوم محاسبات توزیع شده یا "سوئیچینگ بسته" انجام داد. "ARPANET در دسترس و شروع می شود، دسترسی به آن را گسترش داد، تا زمانی که نهایتا برای همه، از جمله افرادی که مزایای انتخابی را در اختیار دارند، باز شد.

 

همانطور که شرکت ها بیشتر و بیشتر از عملیات (و حتی آژانس) خود را به سیستم های خودکار تسلیم می کنند، انتظار دارند که این تکنولوژی همواره به عنوان طراحی طراحی شده باشد. این انتظار می رود پاشنه آشیل - یک آسیب پذیری باشد که توسط هکرهای فردی و به طور فزاینده ای توسط کشورهای پیشرفته ای مورد سوء استفاده قرار می گیرد. و احتمال آنها به نفع آنهاست: با بیشترین تکنولوژی دیجیتال، خرابکاری هزینه ها بسیار کمتر است و ROI بسیار بیشتر از پیشگیری است. حتی فناوریهای کم فنآوری و مکانیسم کم منابع مانند رانوسایمرهای غیرقطعی که در Dark Web خریداری شدهاند، میتوانند تکنولوژی اصلی را که تقریبا در هر عملیات هر موسسه قرار میگیرند، متلاشی کند.

تأثیر خورنده تهاجم سایبری و سرقت هویت به سطح مصرف کننده نیز کاهش می یابد؛ این یک واقعیت دائمی، ناخواسته زندگی است. بررسی 2017 پی دبلیو سی مصرف کننده در امنیت سایبرینشان می دهد که تنها 10 درصد از مصرف کنندگان احساس می کنند کنترل کامل بر اطلاعات شخصی خود را دارند و اعتماد مصرف کننده به هر دو کسب و کار و دولت با توجه به حفاظت از اطلاعات شخصی آنها محو می شود. در عین حال، کسب و کارها تلاش می کنند تا تعادل مناسب بین نقض شدن (یا افشای) نقض و ارسال بسیاری از هشدارهای غلط مثبت به مصرف کنندگان را پیدا کنند. مقیاس و فراوانی این نوع تهدیدات به طوری بالقوه وحشتناک است که افراد (و سازمان ها) می توانند به آنها بی توجه شوند - یک نگرش منفعل که مقاومت بیشتری را در هنگام خراب شدن می کشد.

 

فن آوری های دیگر نیز آسیب پذیر هستند. خرابی در وسایل نقلیه خودمختار، سدها و سیستم های مدیریت آب، و در فن آوری های مرتبط با سلامت، زمانی که انتظار می رود که آنها شکست بخورند، بسیار قابل کنترل هستند. وقتی نارسایی فناوری به عنوان غیر قابل قبول یا غیرممکن مشاهده می شود، این تهدید جدی تر می شود.

3. فاجعه های نامعتبر. گاهی اوقات سناریو بدترین حالت اتفاق می افتد. به طور معمول، انسانها در برابر پیش بینی و جلوگیری از آن، به علت نگرانی های اقتصادی، مسائل مربوط به مسئولیت، عدم حافظه بلند مدت و یا صرفا انکار یا عقلانیت، در معرض سوءاستفاده قرار می گیرند.

شایعترین مورد در این دسته، یک تهدید بالقوه است که رهبران از آن آگاهند - مثلا یک فاجعه طبیعی مانند طوفان، سیل، خشکسالی، زلزله، سونامی، و یا آتش سوزی - که آسیب آن آسان است برای دست کم گرفتن. در عین حال، رهبران ممکن است ظرفیت خود را برای رسیدگی به آن بیش از حد ارزیابی کنند. این درک، به جای خود تهدید، بزرگترین خطر را ایجاد می کند. با این وجود، این گروه فرصتی عالی برای یادگیری، آمادگی و تعدیل در آینده، از سوی بخش های عمومی و خصوصی ارائه می دهد.

هنگامی که توسط دو تهدید نامتقارن اول - زیرساخت های محافظت نشده و تکنولوژی آسیب پذیر ترکیب می شود، تخمین های ناخوشایند می توانند به حد قابل ملاحظه ای گسترش پیدا کنند.

در ماه مارس سال 2011، زمانی که زلزله و سونامی 9.5 تنووکو در نزدیکی فوکوشیما، ژاپن رخ داد، ابتدا قابل کنترل بود. اما عوامل دیگر در بازی در نیروگاه هسته ای Daiichi وجود دارد. اینها شامل ترس های دادرسی و موانع فرهنگی برای محکومیت است که باعث شد که معلومات دقیق در مورد، برای مثال مسیرهای تخلیه، مشکل باشد. یک ساختار سلسله مراتبی سفت و سخت، با شروع از دفتر نخست وزیر، که تصمیم گیری را محدود می کند؛ دستورالعمل های ایمنی ناکافی و آماده سازی پاسخ؛ و سیستم های فن آوری، از جمله سیستم خنک کننده پشتیبان مبتنی بر دیزل ژنراتور، که موفق به کار نیست. یکی دیگر از خطاهای انسانی: تمایل به "جنگ علیه آخرین جنگ" - در این مورد، زمین لرزه کوب 1995، که مقدار بسیار شدید 7.2 آن بود.

این عوامل، همراه با تصمیم اصلی برای ساخت این گیاه در یک مکان نامناسب، به بحران حوادث حماسی کمک کرده اند - به گفته رئیس فوکوشیما، "یک فاجعه عمیقا فاجعه ای است که می تواند و باید پیش بینی شده و مانع شود" حوادث کمیسیون بررسی مستقل هسته ای . اگر یک راه مفید برای دیدن فاجعه فوکوشیما وجود داشته باشد، این به عنوان یک داستان احمقانه است، زیرا بعضی از افراد دیگر می توانند درس های بنیادی مدیریت بحران خوب باشند.

4. حملات ژئوپولیتیک نوآورانه. در مورد حملات سایبری، مهم است که بین دو نوع متفاوت باشد. اول، سرقت سایبری است: جنایات، از جمله گرفتن اطلاعات هویت و مالکیت معنوی (IP)، که در نظر گرفته شده برای دستیابی به سود اقتصادی یا مزیت رقابتی است. نوع دیگر حتی از بین رفته است: خرابکاری سایبری، به طور کلی متعهد به از بین بردن زیرساخت های الکترونیکی که جامعه ی دیجیتال به آن وابسته است. هر یک از این موارد می تواند توسط هکرها، گروه های تروریستی و یا دولت ها متعهد باشد و از قابلیت اطمینان تکنولوژی دیجیتال استفاده می کند. ماهیت نامتقارن این تهدیدات، نشان دهنده تحقیق و توسعه دائمی فنی است که به آنها می رسد، و نیز ماهیت غیر قابل پیش بینی تاثیر و پاسخ آنها.  

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه، به شدت اظهار داشت که هر کشوری که در هوش مصنوعی هدایت می شود، جهان را اداره می کند و جنگ های آینده ممکن است به جای سلاح، برتری، توسط هواپیماهای بدون سرنشین تعیین شود. اگر چه پیش بینی می شود که تکنولوژی دیجیتال کاملا به عنوان یک عامل تعیین کننده در پیروزی جایگزین سلاح ها شود، اما جنگ ها با خطوط کد به جای گلوله به دست می آیند. تهدیدات سایبری به طور فزاینده ای به عنوان بخشی از اقدام نظامی هماهنگ طراحی شده است.

همانند دیگر شیوه های جاسوسی، حملات سایبری مبتنی بر دولت به منظور افزایش ظرفیت کلی کشور برای تأثیرگذاری بر وقایع در کشورهای دیگر صورت می گیرد. برای مثال، حملات علیه یک شبکه برق کشور، می تواند توجه دولت را مختل کند و پاسخ آن را تضعیف یا کند کند. هک کردن دفتر اداری مدیریت منابع انسانی ایالات متحده که یک "تهدید دائمی پیشرفته" است که به احتمال زیاد توسط یک دولت ملی انجام شده است، اطلاعات شخصی بسیار حساس را جمع آوری کرد - از جمله فرم های امنیتی، شماره های امنیت اجتماعی و، در برخی موارد، اثر انگشت - بیش از 20 میلیون کارمند دولت و دولت فعلی، پیمانکاران، اعضای خانواده و حتی اعضای اعتبارنامه مطبوعات.

به طور مشابه، جاسوسی صنعتی امروز اغلب توسط بازیگران دولتی انجام می شود که توانایی نفوذ به فایروال ها را نداشته و سرقت جواهرات طلائی IP. اگر آنها این کار را انجام دهند، شرکت های خودشان کشور را قادر می سازند یک یا چند نسل از تحقیق و توسعه را از بین ببرند. تا زمانی که سازمان اصلی متوجه آنچه شده است گم شده است، اغلب خیلی دیر است.

این به این معنی است که کسب و کارهایی که بر روی لبه تکنولوژیک قرار می گیرند ممکن است نیاز به فکر کردن درباره آن نداشته باشند که سریعتر از حد انتظار باشد. همچنین این بدان معنی است که هر شرکتی که امروزه در حال خرید است باید وب تاریک را برای نشانه هایی از گریه در مورد IP به سرقت رفته به عنوان بخشی از سعی خود مورد بررسی قرار دهد.

تصویب یک روش متا آماده سازی
ما تأیید کردیم که تهدیدات نامتقارن برای پیشگیری از پیش بینی غیرقابل پیش بینی و غیر قابل پیش بینی است. هیچ کس منابع لازم برای آماده شدن برای هر یک از این موارد را ندارد و (همانطور که افشاگر نظامی آن را قرار می دهد) هیچ برنامه ای برای اولین بار با دشمن در تماس نیست.

اما این بدان معنا نیست که شما بی عاطفه هستید. پاسخگویی دقیق به هر تهدید خاص کمتر اهمیت دارد تا اینکه گروه های گسترده ای از واکنش تهدید را ایجاد کند. در واقع، تصویب یک رویکرد تهدید-آگنوستیک، کلیدی است. این بدان معنی است که کار کردن برای کاهش پیامدهای ناخواسته بالقوه به میزان ناچیزی با برنامه ریزی دقیق، آزمایش استرس و تیمار قرمز (استخدام یک گروه مستقل از مهاجمین برای تست دفاع خود).  

در زیر برخی از دستورالعمل ها برای پیگیری است.

اولا اذعان می کنید که یک روز احتمال بروز یک تهدید وجودی وجود دارد که انتظار نداشتید و یک اخلاق بهبود بهبود بحران پیوسته را ایجاد کنید. قرار دادن یک برنامه متا آمادگی که در آن آمادگی کلی شما - هیچ آمادگی بحرانی خاص - هدف نیست. اطمینان حاصل کنید که مدیرعامل شما (که مسئولیت نهایی را برای مدیریت و نتیجه بحران تحمیل می کند) آن را مدیریت می کند.

دوم، نگاهی به جهان خطر از طریق لنز از چهار طبقه گسترده تهدید در این مقاله است. به جای تلاش برای تجزیه در میان آنها، یک طرح برای هر یک از این دسته های بزرگ ایجاد کنید.

سوم، برای هر گروه خطر بزرگتر، توانایی فعلی پاسخ بحران را ارزیابی کنید. چطور فورا فرآیندها، روش ها، لیست های تماس و شماره های تلفن خود را تسریع می کنید؟ چه کسی مجاز به تصمیم گیری حیاتی بر روی زمین خواهد بود؟ منابع مورد نیاز شما، کجا هستند و چگونه می توان آنها را به سرعت و با خیال راحت به کار گرفت؟ آیا سیستم های تجزیه و تحلیل داده ها و معماری دسکتاپ شما تا حد زیادی تغییر می کند؟ چه درس هایی از تجربه گذشته یاد گرفتید؟ در صورت امکان آنها را کدگذاری کنید.

بسیاری از سازمانها به سرعت متوجه شدند که در این مرحله شکاف وجود دارد. این شکاف ها را پر کنید، هر چه که ابزارها یا تکنولوژی های امروز مناسب تر است، اضافه کنید. سپس، wargames را در یک بحران غیرمنتظره نگه دارید (به طور ایده آل از نقطه نظر یک بازیگر متخاصم، بدون هشدار پیشگیرانه به تیم پاسخگو). چه کسی تصمیمات کلیدی را در لحظه بزرگترین استرس می گیرد؟ پس از تمرین، شکاف ها را مجددا ارزیابی کنید، منابع مورد نیاز خود را ارزیابی کنید، نیازهای خود را ارزیابی کنید، ارزیابی تیم و ابزارهای خود را انجام دهید، و نقش ها و مسئولیت های خود را دوباره تعریف کنید تا وضعیت بهتر شود. سپس یک ترفند دیگر را تنظیم کنید تا تمرین جدید خود را تکرار کنید و آزمایش کنید.

چهارم، ایجاد توانایی کسب و کار شما در کسب و کار. هوش مصنوعی نه تنها می تواند به عنوان یک رادار هشدار زودهنگام باشد بلکه یک نگاه گسترده تر به تهدیدات و روند اجرای در صنعت و یا منطقه شما می تواند به شما برای بهینه سازی منابع موجود برای مقابله با تهدیدها کمک کند. هر دو داده ساختار یافته و بدون ساختار (در محدودیت های قانونی) در دسترس است. و این دلیل دیگری برای افزایش این قابلیت است: رگولاتورها هم اکنون دادههای مشابهی را استخراج میکنند . بنابراین داشتن یک مکانیزم برای "تنظیم" اطلاعات شما برای انطباق ضروری است زیرا آن را برای مقابله با برخی از تهدیدات نامتقارن که ما در اینجا توضیح داده ایم، می دانیم.

پنجم، نگاهی به نحوه رفتارهای داخلی خود در ایجاد تهدیدهای نامتقارن (یا ایجاد) کنید. در نظر گرفتن خطر رو به رشد اقدامات اجرایی به علت خراب شدن آنتیبرتر یا سایر کنترل های مبارزه با تقلب، را در نظر بگیرید. بسیاری از مراکز بازاریابی جمع آوری و تجزیه و تحلیل مقدار زیادی از داده ها با استفاده از تکنولوژی پیشرفته - اما لزوما متقابل لینک که داده ها، مانند، کنترل های داخلی و یا انطباق. شرکت های دیگر انگیزه فروش داخلی را تحریک می کنند، اما موفق به طراحی کنترل برای بررسی سوء استفاده نمی شوند.

سرانجام، توانایی فعلی خود را برای مدیریت بحران های نامتقارن ایجاد کنید. تست دوباره و دوباره تا زمانی که حافظه عضلانی برای چگونگی رسیدگی به بحران غیر منتظره توسط تیم مدیریت کامل خود به دست آورد. سپس به طور منظم تست های بیشتری را برنامه ریزی می کنید تا بتوانید اعضای تیم و ابزارهای جدید را تازه نگه دارید.

برنامه ریزی برای غیر منتظره
یکی از مزایای اتخاذ یک رویکرد تهدید-آگنوستیکی این است که آن را انعطاف پذیری و انعطاف پذیری بیش از پروتکل های سختگیرانه که ممکن است از بحران نجات یابند (به عنوان مثال فوکوشیما) نشان می دهد. فرآیند برنامه ریزی خود را فقط می تواند در زیر آتش، بهبود می بخشد، زیرا این سازمان را مجبور به فکر کردن در مورد چگونگی مقابله با غیر منتظره و نه انتظار می رود. فرآیند (و ظرفیت پاسخ دادن به اطلاعات جدید همانطور که در می آید) مهمتر از قطعه کاغذی است که از یک طرح می آید.

ما بر این باوریم که مدیریت یک شرکت مسئولیت اعتماد به نفس را برای ایجاد آمادگی فراگیر و مدیریت تهدیدات نامتقارن به عنوان یک جنبه کلیدی از رویکرد کلی آن در مدیریت ریسک دارد.

اعتباراتی که از بحران به وجود می آیند بیشتر به این بستگی دارد که چقدر به طور جدی احتمال وقوع یک فاجعه را پیش بینی کرده اید و اینکه چگونه به شما پاسخ دادید تا اینکه چطور تهدید دقیق را پیش بینی کردید. و حتی اگر احساس می کنید که شما در عدم قطعیت ثابت زندگی می کنید، قادر به پیش بینی آینده خود نیستید، یک اطمینان وجود دارد که شما می توانید به آن ادامه دهید: تصویب موضع مناسب و مجموعه ای از فرایندها می تواند تقریبا به شما یک نتیجه بهتر را تضمین کند. همه چیز در نظر گرفته شده، آنها شانس خوب هستند.